přeskočit na hlavní obsah

Kalkulačka nájemného 2024

Správné stanovení tržního nájemného je klíčové. Pokud bude příliš vysoké, odradíte solidní zájemce a byt bude neobsazený. Pokud bude moc nízké, zbytečně se připravíte o zisk. Neztrácejte čas hledáním na internetu a porovnáváním ostatních inzerátu. Nájemné nacením za vás. Máme k tomu všechny potřebné nástroje včetně cenových map a naší interní databáze.

Spočítat tržní nájemné

Máme nejlepší data tržního nájemného

Díky rozsáhlé databázi spravovaných nemovitostí máme k dispozici historická i aktuální data, která odráží reálný vývoj trhu. Známe průměrnou cenu nájmu podle lokalit a dalších důležitých faktorů. Denně monitorujeme realitní inzerci a jsme schopni poskytnout relevantní informace. Využijte našich zkušeností a zjistěte, za kolik se dá váš byt pronajmout.

Výpočet nájemného

Required
Required
Required
Required
Required
Required
Required
Kam vám nacenění zašleme?
Required
Required
Required
Required
Hidden

Jak spočítat tržní nájemné

Pokud si chcete cenu nájmu stanovit sami, berte ohled nejen na inzeráty zveřejněné na realitních portálech, ale také na cenové mapy tržního nájemného. Aktualizované údaje najdete zde. Pravidelné a spolehlivé analýzy cen nájemního bydlení také zveřejňuje Deloitte Rent Index.
V inzerci porovnávejte vybavení bytu, dispozice, užitnou plochu a v neposlední řadě i výhody v podobě parkovacího místa, balkonu nebo sklepní kóje. Cena nájmu by také měla odrážet stav bytu.

Proč je důležitý správný výpočet tržního nájemného?

Správné stanovení tržního nájemného při pronájmu bytu je důležité z několika důvodů. Pokud nájemné stanovíte moc vysoké, připravíte se o potenciální zájemce o pronájem. Navíc tím může docházet ke zbytečné fluktuaci nájemců, a tedy k výpadkům příjmu. Kvůli těmto obavám se však často setkáváme s tím, že je cena nájmu moc nízká, a pronajímatelé se zbytečně připravují o zisk. Při stanovení výše nájemného je potřeba brát v úvahu lokalitu, dispozice, metráž a také vybavení bytu. Stejně tak nabídky konkurence a aktuální situaci na realitním trhu. Neztrácejte čas dlouhým hledáním na internetu a porovnáváním konkurenčních inzerátů. Nájemné vaší nemovitosti naceníme za vás. Na trhu jsme již od roku 2006 a aktuálně spravujeme přes 1200 nemovitostí v celkové hodnotě 7 miliard korun.

Cena nájemného za m²

Nájemné roste již od roku 2021 a v uplynulém roce došlo k meziročnímu nárůstu o 8,1 % (srovnání srpen 2022 a 2023). Cena nájmu za m² byla nejvyšší v Praze (373 Kč/m²), poté v Brně a ve Středočeském kraji. Naopak nejnižší ceny nájmů byly v Karlových Varech, v Ostravě a v Ústí nad Labem (183 Kč/m²).

Nájemné Praha

Průměrná cena nájmu v Praze byla v posledním kvartálu roku 2023 373 Kč/m². Nejdražší jsou nájmy v městských částech Praha 1, Praha 2 a Praha 3. Naopak nejlevněji se pronajímá v městských částech Praha 4 a Praha 8. Za nájemní byt v Praze o výměře 60 m² tak lidé v průměru zaplatí mezi 20-30 tisíci korun.

Nájemné Brno

Zatímco ještě v létě 2023 byla průměrná cena nájmu za m² v Brně 317 Kč, nejnovější průzkumy ukazují další nárůst. V Brně se aktuálně pronajímá za 348 Kč/m². Mezi nejoblíbenější a také nejdražší brněnské lokality patří Masarykova čtvrť a čtvrť Černá Pole.

Rozdíl mezi tržním nájemným a reálným nájemným

Tržní nájemné odráží aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. Jeho výše je ovlivněna různými faktory, např. lokalitou nebo stavem nemovitosti. Tržní nájemné je cena nájmu, kterou po nájemci požadujete. Reálné nájemné je výše nájmu, kterou získáte po odečtení dodatečných nákladů spojených s pronájmem nemovitosti.

Máte otázky?

Než nás kontaktujete, přečtete si odpovědi na ty nejčastější.

Jak se za uplynulý rok vyvíjela cena nájmu?

Nájemné roste již od roku 2021 a v uplynulém roce došlo k meziročnímu nárůstu o 8,1 % (srovnání srpen 2022 a 2023).

Za jakých podmínek je možné zvýšit nájemné?

Zvýšení nájemného se řídí občanským zákoníkem v závislosti na tom, zda je nájemní smlouva sepsána na dobu určitou nebo neurčitou. Je-li stanovena na dobu neurčitou, může se zvýšit pouze na hladinu obvyklého nájemného v dané lokalitě. Maximálně však do výše 20 % z nájemného za poslední tři roky. Pronajímatel musí prokázat, že nová výše nájemného odpovídá obvyklému nájemnému pro byt srovnatelných dispozic a vybavení v dané lokalitě. Je-li smlouva sepsána na dobu určitou, ke zvýšení nájemného se může přistoupit od podepsání smlouvy nové. Nájemné lze také zvýšit v návaznosti na stavební úpravy, které trvale zlepšily kvalitu celkového bydlení nebo díky nim bylo dosaženo energetických úspor. Najemné lze v tomto případě navýšit maximálně o 10 % z účelně vynaložených nákladů ročně.

Jak se liší ceny nájemného v jednotlivých krajích?

Cena nájmu za m² byla nejvyšší v Praze (373 Kč/m²), poté v Brně a ve Středočeském kraji. Naopak nejnižší ceny nájmů byly v Karlových Varech, v Ostravě a v Ústí nad Labem (183 Kč/m²).