přeskočit na hlavní obsah

Vzor nájemní smlouvy na dům

Nájemní smlouva na dům je dokument, který upravuje nájemní vztah mezi majitelem domu a jeho nájemcem. Oproti nájemní smlouvě na byt se liší zejména v detailnější specifikacích pozemku, kde se nemovitost nachází, v detailnějších specifikací povinností nájemce a v jiném účtování poplatků.

Stáhnout vzor nájemní smlouvy
  • Vzor nájemní smlouvy na dům

    Vzor nájemní smlouvy na dům

    Právní aspekty pronájmu nemovitosti máme v malíku. Víme, na co si dát pozor, a sledujeme nejnovější změny v legislativě, abyste vy nemuseli.

    Co můžeme zaručit?

    • Vzor nájemní smlouvy na dům aktualizovaný pro rok 2024
    • Maximální možná ochrana vás i vašeho majetku
    • Kompletní a právně správné znění smlouvy
  • Stáhněte si vzor nájemní smlouvy pro rok 2024

    Required
    Required
    Required
    Required
    Required
    Hidden



    Stažením a případným užitím tohoto vzoru smlouvy souhlasíte s tím, že Bohemian Estates nenese žádnou odpovědnost za obsah zveřejněného vzoru smlouvy a Bohemian Estates v žádném případě nevzniká jakákoliv odpovědnost za škodu vzniknuvší užitím tohoto vzoru smlouvy. Vzor smlouvy má sloužit k informativním účelům a Bohemian Estates pro konkrétní případy doporučuje využití právní pomoci.

    Co má obsahovat nájemní smlouva na rodinný dům

    Nájemní smlouva upravuje podmínky používání prostor; za účelem bydlení, uskladnění věcí nebo podnikání. Musí být vždy vyhotovena písemně a podepsaná všemi zúčastněnými stranami. Jaké náležitosti musí nájemní smlouva obsahovat?

    Označení domu

    Je potřeba přesně označit jaká nemovitost je předmětem pronájmu, a to včetně pozemků. Doporučujeme zmínit informaci o stavu nemovitosti (lze uvést i v předávacím protokolu) event. počet pokojů, podlahovou plochu.

    Označení smluvních stran

    Uveďte jméno, příjmení, datum narození, trvalou adresu pronajímatele i nájemce. Nezapomeňte uvést, kdo všechno bude v domě bydlet. Občanský zákoník jasně určuje práva a povinnosti smluvních stran, které bychom měli detailně specifikovat.

    Návrh bez názvu - 2023-10-03T125129.102.png

    Jak dlouho bude smlouva trvat

    Kdy začíná a končí nájem. Jakým způsobem může dojít k prodloužení či ukončení nájemního vztahu. Doporučujeme uzavírat nájemní smlouvu vždy na dobu určitou (1 rok).

    Výše nájemného

    Uveďte výši nájemného a měnu - slovy i číslem.

    Jak vám bude nájemník platit

    Můžete nájemné vybírat i šekem, v hotovosti nebo bankovním převodem. Nejčastější metoda platby je převod na účet se srozumitelným variabilním symbolem.

    Klíče-e1612787374703.jpg
    Návrh bez názvu - 2023-11-08T072031.643.png

    Jak často vám bude nájemník platit

    Nájemník vám může platit měsíčně, čtvrtletně či ročně, nebo jakkoli jinak. Roční platba bývá běžnější u nižšího nájemného. Nejčastější varianta, kterou doporučujeme, je vybírat nájemné měsíčně a dopředu. Obě informace uveďte ve smlouvě.

    Jak se budou řešit opravy

    Definujte, jak se bude postupovat v případě oprav a vzniku pojistné události.

    Práva a povinnosti pronajímatele a nájemce

    Stanovte práva a povinnosti stran, například pokyny a pravidla týkající se užívání nemovitosti nebo četnosti návštěv pronajímatele.

    Podmínky pro výpověď

    Stanovte, kdy je možné předčasně vypovědět nájem, jak dlouhá je výpovědní lhůta a jaký bude postup pro vrácení nemovitosti. Vždy samozřejmě musíte respektovat zákon.

    Máte otázky?

    Než nás kontaktujete, přečtete si odpovědi na ty nejčastější.

    Je lepší uzavírat nájemní smlouvu na dobu určitou nebo na dobu neurčitou?
    Pro obě strany je téměř vždy výhodnější uzavírat nájemní smlouvu na dobu určitou. Doporučujeme na dobu 1 roku. Smlouva na dobu určitou vám poskytne větší flexibilitu a umožní například zvýšit nájemné.
    Je potřeba do smlouvy zanést inflační doložku?
    Inflační doložka chrání pronajímatele před poklesem příjmů z nájemného způsobeným vysokou inflací. Umožňuje pravidelně zvyšovat nájemné podle míry inflace, a to automaticky nebo na výzvu pronajímatele. Její formulace však musí splňovat zákonné náležitosti, jinak je neplatná. Do nájemní smlouvy ji zanést nemusíte, flexibilnější je uzavírat nájemní smlouvu na dobu určitou.
    Jak vysokou kauci můžu po nájemci požadovat?
    Výše jistoty (kauce) je stanovena zákonem. Po nájemci můžete požadovat maximálně trojnásobek měsíčního nájemného. Činí-li tedy nájemné 20 000 Kč měsíčně, výše kauce může být až 60 000 Kč.
    Co dělat, když nájemce neplatí?
    Občanský zákoník považuje neplacení nájemného za hrubé porušení nájemní smlouvy, a toto jednání může vést k výpovědi ze strany pronajímatele. Nejprve je však třeba nájemce písemnou formou vyzvat k úhradě dluhu v přiměřené lhůtě. Nájemce má pak 30 dní na předání nemovitosti. Tím ale dochází k několikaměsíčním výpadkům z nájemného. Nechcete nic podobného řešit? Svěřte svou nemovitost Bohemian Estates, nájemné vám garantujeme každý měsíc.
  • Investice do nemovitostí - jak může i konzervativec zhodnotit své peníze

    Investice do nemovitostí - jak může i konzervativec zhodnotit své peníze

    Ceny nemovitostí i přes prvotní reakci na začátek pandemie dál rostou a nelze očekávat jejich pád. Díky krizi a nejistotě ohledně vývoje ekonomiky se do investování pouští i lidé, kteří dřív investiční příležitosti nehledali. Nemovitosti jsou vhodnou volbou zejména pro ty konzervativnější, protože nabízí relativní bezpečnost, minimální riziko a stabilitu příjmu. Zároveň neztrácejí na hodnotě a v čase rostou.

    Číst dále