přeskočit na hlavní obsah

Jak na daň z pronájmu bytu v roce 2025?

Koupě nemovitosti s cílem jejího pronájmu patří mezi nejbezpečnější způsoby investování. Jako pronajímatel však máte daňové povinnosti a je třeba je zohlednit v daňovém přiznání za rok 2023. Daň z příjmu z pronájmu bytu není těžké spočítat. Potřebujete znát jen vaše roční příjmy z pronájmu a výdaje za celý rok. Výdaje můžete uplatnit 30% paušálem nebo podle skutečnosti. Nevíte, která varianta je pro vás lepší? Využijte naši daňovou kalkulačku pro výpočet daně z nájmu zdarma.

Kalkulačka daně z pronájmu

    Daň z příjmu z pronájmu za rok 2024

    Kdo musí příjmy z pronájmu nemovitosti danit?

    Pokud jste zaměstnanec a vaše příjmy kromě zaměstnání za rok 2024 nepřesáhly hranici 20 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Do této skupiny spadá jen hrstka pronajímatelů, ostatní musí příjmy danit 15 % nebo 23 %. Daň z nájmu se vztahuje i na případy, kdy byla v předešlém roce pronajímaná jen část nemovitosti, například jeden pokoj nebo patro. Pokud je nemovitost ve společném jmění manželů, příjem z nájmu daní pouze jeden z manželů. Stejně tak to funguje v případě více majitelů, stačí se domluvit, který z nich daň zaplatí.

    Podnikání nebo pronájem?

    Pokud nemovitost pronajímáte krátkodobě například turistům, nejedná se o pronájem, ale o poskytování ubytovací služby. K té musíte mít živnostenský list a příjmy danit podle zákona o daních z příjmu jako příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Na příjmy z podnikání můžete uplatnit 60% paušální výdaje.

    Novinky pro daň z příjmu pronájmu v roce 2025 za rok 2024

    Dvě daňová pásma pro příjmy z pronájmu nemovitosti

    Osvobození od daně z příjmu

    Rozdíl mezi paušálními výdaji z pronájmu a skutečnými

    Základ pro výpočet daně z pronájmu vypočítáte odečtením výdajů spojených s pronájmem od příjmů z pronájmu za celý rok. Tyto výdaje lze vypočítat dvěma způsoby, buď sečtete reálné výdaje nebo využijete tzv. paušál.

    Paušální výdaje

    Paušální výdaje jsou stanoveny hranicí 30 % a lze je uplatnit maximálně do výše 600 000 Kč. Tento způsob výpočtu doporučujeme těm, kteří mají náklady na provozování pronájmu nižší, než je uvedených 30 %. Při uplatnění paušálních výdajů si musíte vést evidenci příjmů a nelze do nich zahrnout výdaje na dopravu a platby do fondu oprav.

    Skutečné výdaje

    Skutečné výdaje se vyplatí v případě, jsou-li vaše náklady spojené s pronájmem vyšší než 30 % z příjmů z pronájmu. Abyste je mohli uplatnit, je nutné vést účetní evidenci a zaznamenávat příjmy a výdaje.

    Co jsou skutečné výdaje?

    • Poplatky realitní kanceláři
    • Úroky na hypotéku
    • Pojištění nemovitosti
    • Náklady na opravy a údržbu nemovitosti
    • Náklady na vybavení bytu

    Všechny zmíněné náklady musíte být schopni doložit finančnímu úřadu až 3 roky zpětně.

    Jak snížit základ daně při pronájmu

    Základ pro výpočet daně z příjmu z pronájmu nemovitosti můžete ponížit o tzv. odčitatelné položky. Jedná se o nezdanitelné části základu daně.

    Co jsou odčitatelné položky?

    • Bezúplatná plnění (dary)
    • Úroky z úvěrů na financování bytových potřeb (stavební spoření, hypotéka)
    • Penzijní připojištění
    • Doplňkové penzijní spoření
    • Pojistné za soukromé životní pojištění
    • Členské příspěvky zaplacené odborové organizaci
    • Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání

    Sleva na dani

    Daň z pronájmu nemovitosti můžete dále snížit i o slevy na dani.

    Slevy na dani:

    • Sleva na poplatníka
    • Sleva na druhého z manželů
    • Sleva na částečný nebo plný invalidní důchod
    • Sleva na dítě
    • Školkovné (naposledy lze uplatnit za rok 2024)
    • Sleva na studenta (naposledy lze uplatnit za rok 2024)

    Všechny zmíněné náklady musíte být schopni doložit finančnímu úřadu až 3 roky zpětně.

    Platba DPH při pronájmu bytu

    Pronájem nemovitých věcí je od daně z přidané hodnoty kromě několika výjimek osvobozen.

    Kdy musíte zaplatit DPH?

    • Provozování krátkodobého pronájmu
    • Poskytování ubytovacích služeb a nájmu prostor a míst k parkování vozidel

    V těchto případech je plátce povinnen nájem zdanit, má však nárok na odpočet daně. Podle zákona o DPH může být nájem nemovitosti zdanitelným plněním. Podmínkou však je, že tato nemovitost musí být pronajímaná plátcem jinému plátci a nemovitost musí být definována jako nebytový prostor.

    Jde z toho hlava kolem? Použijte naši kalkulačku pro daň z pronájmu a spočítáte si to raz dva!

    Jak se počítá daň z příjmu u pronájmu

    Výpočet daně z příjmu z pronájmu nemovitosti není složitý. Je si ale potřeba rozmyslet, zda k němu využijete uplatnění paušálních nebo skutečných výdajů spojených s pronájmem. Zatímco u skutečných výdajů je nutné vést účetní evidenci a být schopen náklady doložit až 3 roky zpětně, u paušálních výdajů uplatňuje každý bez rozdílu 30 % z příjmu z pronájmu. Uplatnění skutečných výdajů je administrativně náročnější a je vhodné pro ty, jejichž výdaje spojené s pronájmem jsou vyšší než uvedených 30 % z příjmu.

    Pro výpočet tedy potřebujete znát dvě částky. Jedna představuje vaše příjmy z pronájmu. Druhá představuje vaše výdaje spojené s pronájmem. Následně výdaje odečtěte od příjmů a máte základ potřebný pro výpočet daně.

    Příklad: V loňském roce byly vaše příjmy z pronájmu 240 000 Kč. Jelikož vaše výdaje spojené s pronájmem nepřesáhly hranici 30 % (tedy 72 000 Kč), uplatníte paušální výdaj ve výši 30 %.

    240 000 - 72 000 = 168 000 Kč.

    Základ pro výpočet daně je v tomto případě 168 000 Kč. Pokud vaše příjmy spadají do 1. daňového pásma (sazba 15 %), daň z pronájmu bytu bude 25 200 Kč.

    Základ pro výpočet daně můžete navíc snížit o tzv. odčitatelné položky. A výslednou daň lze také snížit o daňové slevy.

Ostatní kalkulačky

Vyzkoušejte další kalkulačky pro správu Vaší nemovitosti