Co je to kauce?
Kauce je forma zálohy - částka, kterou platíte před započetím určitého smluvního vztahu. V případě pronajímání mluvíme o vratné kauci, ta může být v maximální výši trojnásobku měsíčního nájemného.
K čemu slouží kauce?
Kauce slouží jako pojistka pro pronajímatele v případě, že nájemník nezaplatí nájemné nebo způsobí škodu na majetku. V případě škod na vybavení bytu poskytuje kauce prostředky na jejich opravu nebo nahrazení.
Kauce nebo jistota?
Běžně se užívá lidové označení kauce, ale zákon hovoří o jistotě. Její zákonný rámec upravuje nový občanský zákoník. Jistota není povinná, ale většina pronajímatelů ji využívá. Zákon stanovuje, že její maximální výše nesmí překročit trojnásobek čistého nájmu. Povinností pronajímatele je po ukončení nájmu nájemníkovi jistotu vrátit, buď celou, nebo sníženou o případné náklady na opravy či dluhy, a nájemník má právo na úroky z této částky. Vzhledem k současné výši úroků si mohou nájemníci na kauci pěkně vydělat.
Přesné znění ustanovení § 2254 občanského zákoníku si můžete přečíst níže:
"Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.“
Stručně ve videu zde.
Proč má nájemník právo na úroky z kauce?
Nájemník peníze pronajímateli de facto půjčuje. V průběhu nájemního vztahu nemůže nájemník prostředky využívat a znehodnocuje se tak jejich hodnota. Obzvláště, když se jedná o období v řádu několika let. Myšlenka je spravedlivá, bohužel provedení už tak spravedlivé být nemusí. Problémem je výše úroků, která je poslední dobou opravdu vysoká a běžný pronajímatel podobného zhodnocení nedokáže zdaleka dosáhnout.
Kauce jako půjčka
Optikou zákona je jistota brána jako poskytnutí úvěru pronajímateli. Z pohledu nájemníka tento výklad může dávat smysl, ale ze strany majitele už tak logický není. Skutečným účelem těchto peněz pro majitele není půjčka, sám by si takový úvěr pravděpodobně nikdy nevzal. Jistota přeci funguje jako záruka pro případné nedoplatky a škody ze strany nájemníka. Na druhou stranu je spravedlivé nájemníkovi vyplatit zhodnocení jeho finančních prostředků, tak aby netratil. Zajímavý článek na toto téma si můžete přečíst zde.
Jak vypočítat úroky z kauce
Ptáte se, jak vysoké jsou úroky z kauce? Jak máte úroky z kauce vypočítat? Tady nastává kámen úrazu. Občanský zákoník předepisuje úroky ve výši zákonné sazby, což zní sice jednoduše, ale žádná taková sazba ve smyslu tohoto zákona Českou národní bankou vyhlašována není. Tak přichází v platnost odstavec § 1802, který říká, že platí úroky, které požaduje banka v místě bydliště dlužníka (v tomto případě pronajímatele) v době uzavření smlouvy. Což je těžké určit, výše úroků se může lišit mezi bankami a mohou se pohybovat od 5 % až po 20 % v závislosti na typu úvěru, navíc se tyto úroky proměňují v čase.
Přesné znění ustanovení § 1802 občanského zákoníku si můžete přečíst níže:
„Mají-li být plněny úroky a není-li jejich výše ujednána, platí dlužník úroky ve výši stanovené právním předpisem. Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.“
Jak vypočítat výši kauce?
Kauce se odvíjí od výše nájemného. Může být v maximální výši trojnásobku měsíčního nájmu.
Kalkulačka úroků z kauce
Máme pro vás špatnou zprávu. Kalkulačku výpočtu úroku z kauce není možné vytvořit. Občanský zákoník předepisuje úroky ve výši zákonné sazby, ale žádná taková sazba ve smyslu tohoto zákona Českou národní bankou vyhlašována není.
Co lze spočítat je ideální výše nájemného. Použít k tomu můžete naši kalkulačku tržního nájemného, která monitoruje veřejné nabídky na celém trhu.