Nový život krátkodobých pronájmů po pandemii
Krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem? To je, oč tu běží. Jaký typ byznysu je výhodnější v dnešní turbulentní období, která v posledních letech zalomcovala realitním trhem a nenechala na něm kámen na kameni? Pandemie přinesla zásadní propad hlavně pro krátkodobé pronájmy – podle statistik klesl v roce 2021 počet bytů a domů ke krátkodobému pronájmu jen v hlavní městě zhruba o polovinu. Jak je to s nimi dnes?
Krátkodobé pronájmy představovaly ještě před pandemií zlatý důl. V roce 2021 podle studie Institutu plánovaní a rozvoje klesl v porovnání s obdobím před nástupem pandemie počet bytů a domů nabízených v hlavním městě ke krátkodobým pronájmům na necelých sedm tisíc ubytovacích jednotek, což je propad o polovinu. Většina z nich navíc zůstala dlouhodobě prázdná. Vlastníci nemovitostí a investoři tak přehodnotili svoje chování a přeorientovali se na střednědobé a častěji pak dlouhodobé nájemníky, aby nebyli závislí na normálním fungování cestovního ruchu. Právě to totiž představuje značně nejistý faktor.
Nejistý výnos?
„Krátkodobé pronájmy jsou určeny především majitelům bytů a apartmánů v centrech měst nebo v turisticky zajímavých lokalitách. Trvání nájmu je v rozpětí v řádu dnů po dobu jednoho roku. Kromě vyššího výnosu oproti dlouhodobému pronájmu je výhoda krátkodobého pronájmu i v tom, že byt se méně opotřebovává. Není totiž obsazen nepřetržitě a turisté či manažeři, kteří jsou nejčastější hosté, ho většinou využívají jen k přespání,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates s osmnácti lety zkušeností v oboru.
Abyste ale dosáhli vyššího jednorázového příjmu, musíte mít byt pronajatý po většin měsíce. Realita často bývá taková, že jsou majitelé rádi alespoň za padesátiprocentní obsazenost v sezóně. Když si pak propočítáte ekonomiku investice, výnos z krátkodobého pronájmu výrazně klesá. Problém také představuje časté střídán hostů. Majitel musí zpravidla zajistit předání bytu včetně klíčů a po skončení pobytu od hostů vše převzít zpátky. Je potřeba také počítat s úklidem a přípravou na další návštěvu a to je samo o sobě také časově náročné. Řešením je najmout si to specializovanou firmu.
„S profesionálním a zkušeným správcem vyděláte průměrně o 5,2 % více, než když se budete o byt starat sami. Především ale ušetříte 960 h ročně a budete moci klidně spát. Správce se postará o profesionální prezentaci nemovitosti, inzerci, marketing, prohlídky, administrativu i převod peněz,“ vysvětluje David Novotný. Budete tak mít jistotu, že se hosté o vašem bytě či apartmánu dozvědí a byt bude trvale obsazen. „Disponujeme vlastním robustním rezervačním systémem, který je propojený se všemi velkými rezervačními portály. Spolupracujeme i s mezinárodními společnostmi, které pravidelně ubytovávají zahraniční zaměstnance, a také s cestovními agenturami,“ dodává Novotný z Bohemian Estates.
Znovuzrození krátkodobých pronájmů
I přes všudypřítomné zdražování hostů v českých hotelech a penzionech přibývá, potvrzují to data Asociace hotelů a restaurací. S nárůstem turistiky opět zažívá boom i počet krátkodobých pronájmů ve velkých městech. Po covidu stále přetrvává hlad po cestování a roste počet bytů na krátkodobé pobyty, které se do nabídky po vynucené pauze vracejí.