Nájemní smlouva na dobu neurčitou
Smlouva na dobu neurčitou je výhodnější pro nájemce. Pronajímatel má omezené možnosti výpovědi takové smlouvy. Vypovědět smlouvu lze pouze ze zákonných důvodů a to dohodou, výpovědí danou nájemcem, výpovědí danou pronajímatelem.
Kdy může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu na dobu neurčitou:
- V případě nezbytnosti naplnění vlastních bytových potřeb či bytových potřeb svého manžela či příbuzného.
- Pronajímatel může smlouvu vypovědět bez výpovědní doby v případě, že nájemce porušil své povinnosti zvlášť závažným způsobem (neplacení nájemného po dobu 3 měsíců, poškození nemovitosti nenapravitelným způsobem či jiné závažné škody).
Dále je pronajímatel omezený ve zvyšování nájemného, maximálně do výše 20 % nájemného za poslední tři roky. Z těchto důvodu je pro majitele nemovitostí vhodnější sjednávat nájemní smlouvu na dobu neurčitou.
Druhý nájemních smluv
V praxi se můžete setkat s různými typy nájemních smluv. Nejčastěji se jedná o nájemní smlouvy na byt či dům, nájemní smlouvy na pozemek, na nebytové prostory a garáže, a dokonce i na rekreační objekty. Podívejte se na nejdůležitější specifikace jednotlivých smluv.
Nájemní smlouva na byt
Jedná se o standardní nájemní smlouvu, kterou využijete v případě, když pronajímáte byt nebo dům v osobním vlastnictví za účelem bydlení. Smlouva může být uzavřena na dobu určitou nebo na dobu neurčitou (na tu si však dejte VELKÝ pozor!). Vždy k ní doplňte přílohu v podobě detailního předávacího protokolu.
Smlouva o pronájmu nebytových prostor
Smlouva o pronájmu nebytových prostor má stejné náležitosti jako standardní nájemní smlouva za účelem bydlení, dává nám více volnosti. Je v ní však potřeba detailně specifikovat faktický stav nemovitosti kvůli případným škodám a technickým vadám. Ve smlouvě také doporučujeme vymezit, zda je na dané adrese možné umístit sídlo firmy.
Smlouva o podnájmu
Podnájemní smlouva se od nájemní smlouvy liší. Neuzavírá ji vlastník nemovitosti, ale nájemce s podnájemcem. Nájemce musí mít souhlas vlastníka nemovitosti. Typicky se tato smlouva využívá v případě spolubydlení nebo u družstevních bytů.
Smlouva o pronájmu pozemku
Ve smlouvě o pronájmu pozemku nezapomeňte přesně vymezit předmět nájmu. Můžete odkazovat na údaje z katastru nemovitostí nebo vymezit hranice pozemku jiným způsobem., například detailním plánkem Buďte však co nejkonkrétnější, jinak by mohla vzniknout pochybnost o předmětu nájmu a celá smlouva by byla neplatná. Rozhodně doporučujeme do smlouvy zanést také účel pronájmu.
Smlouva o pronájmu garáže
Pokud vlastníte nevyužívanou garáž nebo parkovací místo, následný pronájem je ideálním řešením. V nájemní smlouvě nezapomeňte specifikovat smluvní strany, předmět nájmu (včetně popisu parkovacího místa a kde se nachází) výši a způsob platby nájemného.
Problematika nájemních smluv je rozsáhlá a nevyplatí se riskovat. Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, není překvapen.