Pokud nájemce neplatí, je důležité jednat rychle a důsledně:
1. Komunikace s nájemníkem
Nejprve kontaktujte nájemce a zjistěte důvod neplacení. Někdy se může jednat o dočasné finanční problémy, které lze vyřešit dohodou. Můžete se například domluvit na splátkovém kalendáři. Pro zajímavost, dle Asociace nájemního bydlení stoupá míra neplatičů v letních měsících. Důvod? Léto sebou nese spoustu výdajů jako dovolené, dětské tábory a podobně, takže někteří lidé odsunou nájemné až na druhou kolej.
2. Písemná výzva k úhradě dluhu
Pokud dluh na nájemném přetrvává, pošlete doporučenou poštou výzvu k zaplacení dlužné částky. Písemná upomínka vám může posloužit do budoucna jako důkaz, pokud byste museli nájemné vymáhat soudní cestou. Upomínka by měla obsahovat: jméno a adresu, výši dlužné částky, datum od kdy nájemník dluží a termín splatnosti dluhu - za přiměřenou dobu se považuje 10 - 15 dní od doručení. Také je vhodné specifikovat konsekvence při nezaplacení nájemného, např. vypovězení nájemní smlouvy.
3. Úrok z prodlení
Pokud nájemce neplatí nájem včas, máte právo požadovat úrok z prodlení. Tento úrok je stanoven občanským zákoníkem a slouží jako kompenzace za opožděnou platbu. Výši úroku si můžete pohodlně spočítat v online kalkulačce zde.
4. Výpověď z nájmu
Pokud nájemník nereaguje a vy se rozhodnete mu dát výpověď, máte několik možností:
Počkat na konec nájemní smlouvy
Pokud se platnost nájemní smlouvy blíží ke konci, máte elegantní řešení problému. Nemusíte udávat důvody k ukončení nájmu a nájemník se musí ke konci smlouvy odstěhovat. V ostatních případech bude potřeba dát nájemníkovi výpověď z nájmu.
Výpověď dohodou
Možná se vám podaří se dohodnout. Může se stát, že se nájemníkovi změnila finanční situace. Pokud se odstěhování nebrání, můžete se jednoduše domluvit na ukončení nájemní smlouvy dohodou.
Výpověď s tříměsíční lhůtou
Pokud s vystěhováním nesouhlasí, můžete podat výpověď s výpovědní lhůtou. Tříměsíční lhůta začíná běžet od prvního dne v měsíci, který následuje po datu doručení výpovědi nájemníkovi. Výpověď pošlete doporučeně a doklad o odeslání dobře uschovejte. Součástí výpovědi musí být následující body, jinak je neplatná:
- Důvod vypovězení nájmu.
- Poučení o právu nájemníka vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem.
Okamžitá výpověď
Pokud dluh přesáhne tři měsíční platby, jedná se o hrubé porušení povinností nájemce, což je důvodem k ukončení nájemní smlouvy. Abyste mohli podat okamžitou výpověď, musí jí předcházet písemná výzva nájemníkovi, aby napravil chování, kvůli kterému mu chcete dát výpověď, např. výzvu k uhrazení dluhu. Případy, kdy můžete přistoupit k okamžité výpovědi jsou následující:
- Dluh na nájemném a nákladech na služby alespoň za dobu tří měsíců.
- Závažné poškozování bytu či závažné škody a obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí.
- Užívání bytu k jinému účelu, než bylo sjednáno.
Výpověď musí obsahovat následující body, jinak je neplatná:
- Důvod vypovězení nájmu
- Poučení o právu nájemníka vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem.
Nájemník má povinnost byt předat zpět pronajímateli do jednoho měsíce od doručení okamžité výpovědi. S tím, že pronajímateli připadá nárok na uhrazení nájemného za veškerou dobu, kterou nájemník v bytě odbydlí.
5. Soudní řízení a exekuce
Pokud se nájemník nechce vystěhovat dobrovolně, posledním krokem je obrátit se na soud a exekutora.