Co bude znamenat novela stavebního zákona pro ceny nemovitostí?
Na konci května poslanci schválili nový stavební zákon, jehož hlavním cílem je zrychlit výstavbu a zjednodušit administrativní zátěž s tím spojenou. Návrh zákona z pera ministryně pro místní rozvoj čeká projednání senátory, a podepíše-li ho prezident, měl by vejít v platnost počínaje červencem 2023. Co je obsahem této novely zákony a proč by měla zajímat I ty, kteří si nemovitost stavět neplánují?
„Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon, který nahrazuje normu z roku 2006. Ta byla nevyhovující prakticky pro všechny zainteresované strany. V důsledku totiž prodlužovala stavební řízení, ukládala povinnost obstarat desítky úřednických razítek a ani úřadům samotným se dodržování zákonných lhůt nedařilo. Novela, která dostala od poslanců zelenou, výrazně zkracuje povolovací řízení a ruší byrokratickou zátěž, na jejíž vykonání bylo potřeba tisíce úředníků. Pokud novinku schválí i senát a podepíše prezident, povedou stavební úřady už jen jedno stavební řízení, jehož výsledkem bude jedno rozhodnutí,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Novela stavebního zákona také počítá s převelením stavebních úřadů přímo pod stát a vznikem nové struktury, která se má podobat tomu, jak jsou vůči státu uspořádány třeba finanční úřady.
Velkou výhodou má být i kompletní digitalizace stavebního řízení, která umožní elektronickou komunikaci mezi občany a úředníky a mezi úředníky navzájem. Potřebnou administrativu bychom tak do budoucna mohli řešit rovnou z gauče v našem domově.
Jaký je přínos stavebního zákona
Hlavním smyslem stavebního zákona je zkrácení nesmyslně dlouhých lhůt ve stavebním řízení a zjednodušení byrokratické struktury, která je s vyřizováním povolení spojená. Zajistit má také dodržování lhůt ze strany státu. Vedle toho může mít také vliv na současné ceny nemovitostí, jak vysvětluje odborník David Novotný z Bohemian Estates.
„Smysluplný stavební zákon je nesmírně důležitý. Všichni pochopitelně chceme žít ve stoprocentně funkčních a bezpečných stavbách, které slouží svému účelu a neohrožují bezprostředně náš život, ale i zdraví na každodenní úrovni. Poslední stavební zákon z roku 2006, i když mnohokrát záplatovaný, nefungoval pro žádnou stranu a jeho nefunkčnost odnášíme my všichni. Jak je to možné? Odráží se totiž v cenách bytů vlivem neúnosně pomalého tempa výstavby. Hlavně ve velkých městech v čele s Prahou čelíme už teď krizi dostupného bydlení, žít ve vlastním je jako možnost vzdálená čím dál více Čechům. Praha má ve srovnání s jinými evropskými městy co dohánět a je nutné přistoupit k restrukturalizaci státní stavební správy,“ vysvětluje souvislosti a dopady aktuálního zákona i plánované změny na realitní trh David Novotný.
Nejméně dostupné byty jsou v Praze, a to i v porovnání s dosaženými příjmy domácností. Vlivem koronaviru jsou lidé nuceni více šetřit, a mají tudíž více prostředků na účtech. Je přirozené, že spousta lidí zvažuje vlastní nebo investiční byt. Usnadnění byrokracie se získáním stavebního povolení by v budoucnu mohlo způsobit větší zájem o pozemky.