Čeho je málo, to je drahé. Příští rok ceny bytů vzrostou odhadem o další jednotky procent
Developeři a odborníci na realitní trh odhadují, že ceny nemovitostí se nezastaví ani příští rok a budou pokračovat v růstovém trendu. V průměru bychom se tak měli dočkat zdražení v řádu jednotek procent, které budou atakovat desetiprocentní růst. Zdražování významně posiluje také krize ve stavebnictví a ceny stavebních materiálů i práce. David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates odhaduje vývoj na trhu v dalším roce.
„Na realitním trhu je stále značný nedostatek bytů a domů, systém povolovacích a schvalovacích stavebních řízení stále patří mezi ty nekomplikovanější a nejpomalejší v celé Evropě – a právě to jsou dva hlavní důvody, proč můžeme očekávat, že poptávka bude nadále převyšovat nabídku. V důsledku toho budou ceny v horizontu dvou až tří let růst zhruba o 10 %. Do konečných cen bydlení se také propíšou dramaticky vysoké ceny stavebních materiálů. Už tři čtvrtě developerů hlásí, že zvýšené ceny stavebnin se do konečných cen už promítly,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Ke snížení cen za byty a domy by zcela jistě přispělo dodržování termínů pro vyřizování všech potřebných povolení, ale to je zatím v nedohlednu.
„V současnosti je potřeba vyběhat si desítky a desítky různých více či méně smysluplných povolení, což samozřejmě přispívá k tomu, že jsou stavební řízení dlouhá a neefektivní. Pokud se nezlepší toto, budou byty dále nedostatkovou komoditou,“ dodává Novotný.
Změna stavebního zákona je nutná
Hlavním smyslem stavebního zákona je zkrácení nesmyslně dlouhých lhůt ve stavebním řízení a zjednodušení byrokratické struktury, která je s vyřizováním povolení spojená. Zajistit má také dodržování lhůt ze strany státu. Vedle toho může mít také vliv na současné ceny nemovitostí, jak vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.
„Smysluplný stavební zákon je nesmírně důležitý. Všichni pochopitelně chceme žít ve stoprocentně funkčních a bezpečných stavbách, které slouží svému účelu a neohrožují bezprostředně náš život, ale i zdraví na každodenní úrovni. Poslední stavební zákon z roku 2006, i když mnohokrát záplatovaný, nefungoval pro žádnou stranu a jeho nefunkčnost odnášíme my všichni. Jak je to možné? Odráží se totiž v cenách bytů vlivem neúnosně pomalého tempa výstavby. Hlavně ve velkých městech v čele s Prahou čelíme už teď krizi dostupného bydlení, žít ve vlastním je jako možnost vzdálená čím dál více Čechům. Praha má ve srovnání s jinými evropskými městy co dohánět a je nutné přistoupit k restrukturalizaci státní stavební správy,“ vysvětluje souvislosti a dopady aktuálního zákona i plánované změny na realitní trh David Novotný.